7. mai 2015

Muuseumiöö nädala juhatab sisse muuseumide ja avaliku ruumi helilisest keskkonnast rääkiv seminar

Esmaspäeval, 11. mail toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones seminar "Müra või muusika muuseumis", kus muusemiprofessionaalid räägivad muuseumides ja avalikus ruumis olevast helilisest keskkonnast, mis mõjutab meid rohkem, kui esmapilgul arvata oskamegi. Teiste seas astuvad lavale heliloojad Helena Tulve, Taavi Tulev, Timo Steiner ja Eesti hinnatuim akustik Linda Madalik.

Enamjaolt visuaalses muuseumimaailmas on heli jäänud siiani suuresti tähelepanuta. Samas on heli muuseumikeskkonnas külastajakogemuse oluline mõjutaja. Kuidas igapäevatöös edukamalt heli kasutada? Mil moel erinevad üksteisest muusika- ja muuseumiprofessionaali ning külastaja kogemused ja ootused? Kuidas kasutada muusikat hariduses? Nendele küsimustele otsitaksegi vastuseid seminaril, mis tähistab muuseumiöö-nädala algust ja rahvusvahelist muuseumipäeva.

Seminari ühe korraldaja, Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu ICOM Eesti Rahvuskomitee esinaise Kersti Kolli sõnul on 1977. aastast alates tähistatav muuseumipäev oluline päev rääkimaks muuseumide tähendusest ühiskonna arengus. Muuseum tahab üha enam olla kohtumispaik, labor, jätkusuutliku arengu mootor, kus mineviku ja tuleviku kohtumisel/sünteesis sünnib uus teadmine kestlikust eluviisist ja pidev väärtuste hoidmine ning ajakohastamine. “Statistikaameti andmetel on Euroopas elanike arvu kohta on kõige rohkem muuseumikülastusi just meil Eestis, me armastame oma kultuuripärandit. Muuseumipäeva tähistamiseks korraldataval seminaril räägivad muusemiprofessionaalid sel aastal muuseumides ja avalikus ruumis olevast helilisest keskkonnast, sest see mõjutab nii muuseumikülastajaid kui -töötajaid rohkem, kui esmapilgul arvata oskame."

Seminar on kokku pandud mõeldes kõikidele, kes on seotud muuseumiekspositsioonide ning näituste koostamisega, haridusprogrammide läbi viimisega aga ka muuseumide rekonstrueerimisega, planeerimise ning ehitamisega.

Muuseumiööd tähistatakse alati rahvusvahelisele muuseumipäevale, 18. maile kõige lähimal laupäeval – käesoleval aastal 16. mail. Muuseumiööd korraldavad igal aastal koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing ning ICOM Eesti. Esimesel korral oli muuseumiöö juhtlauseks "Öös on asju", 2010. aastal "Öös on lugusid", 2011. aastal "Öös on aardeid", 2012. aastal "Öös on kino", 2013. aastal "Öös on inimesi" ja 2014. aastal "Öös on tähti". Täpsemat infot Muuseumiöö kohta saab veebilehelt www.muuseumioo.ee ja Facebookist.

Seminaripäeva “Müra või muusika muuseumis” päevakava:

11.00-11.15 Kersti Koll (ICOM) Avasõnad
11.15-12.00 Helena Tulve “Helist, mürast ja muusikast”
12.00-12.30 Dali Kask “Inimkäitumise mõjutamine avalikus ruumis läbi muusika”
12.30-13.00 Siim Angerpikk “Helikatsetest ERMi näitusemajas” (ERM)

paus

14.00-14.30 Alice Pehk “Muusika mõju kognitiivsete ülesannete sooritamisele ja õpiprotsessidele”
14.30-15.00 Linda Madalik “Akustika ja muuseum. Ruumiakustikast ja sellega seonduvatest aspektidest”
15.00-15.30 Taavi Tulev “Helikeskkondade kujundamine näitustele ning muuseumidesse”
15.30-16.00 Timo Steiner “Kas muuseum kui avalik ruum on 21. sajandil vaikuse tempel?”
16.00-17.00 Kultuuriminister Indrek Saare tervitus muuseumipäeva puhul

Triin Männik
Muuseumiöö kommunikatsioonijuht
Tel. 56201104