13. mai 2015

Muuseumiöölisi ootavad muusikateemalised erisündmused 165 paigas üle terve Eesti

Laupäeval, 16. mail toimub järjekorras seitsmes üle-eestiline Muuseumiöö, mis sel korral kannab pealkirja "Öös on muusikat". Tänavu võtab muuseumiööst osa 165 muuseumi, lisaks teevad oma uksed tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad – üht või teistpidi teadmiste, ajaloo ning mäluga tegelevad paigad ja organisatsioonid. Eelmisel aastal võttis muuseumiööst osa rohkem kui 84 000 inimest, mis oli kõigi aegade muuseumiöö publikurekord.

Kõige suuremad publikuhulgad liiguvad Muuseumiööl alati Eesti suuremates linnades: kõik Tallinna ja Tartu suuremad muuseumid on öö puhul kokku pannud eriprogrammid – rohkelt on kavas kontserte, avastamismänge, giidituure. Suurte muuseumide külastajatel paluvad öö korraldajad varuda kannatust, sest vahetevahel tuleb muuseumi ukse taga elavas järjekorras oodata. Korraldusmeeskond soovitab endale Muuseumiöö marsruuti koostades aga vaadata kindlasti ka väiksemate ja linnadest väljas asuvate muuseumide poole – Muuseumiöö sobib suurepäraselt uute paikade avastamiseks, sest Eesti muuseumimaastik peidab endas rohkelt pärle. Muuseumiööl on need kõik avatud ning öö programmist leiab täpsed juhised, kuidas põnevad paigad üles leida: http://programm.muuseumioo.ee/

Muuseumiöö on ammu kasvanud välja muuseumide ringist – ka sel aastal on programmis nii galeriisid kui teabekeskusi. Tallinnas teeb uksed lahti Tallinna Kunstihoone koos kõigi oma galeriidega ning lubab inimestele näidata ka selliseid “salakäike”, kuhu külastaja tavaliselt ei pääse. Esimest korda on ööl avatud ka Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskus – loomaaia suurele territooriumile ei pääse, aga keskuses räägitakse jääkarudest, huntidest ja loomahäältest ning valmistatakse koos lastega loomaaialoomadele mänguasju.

Muuseumiöö teema "Öös on muusikat" on inspireerinud muuseume tooma üheks ööks tasuta publiku ette põnevamaid muusikaga seonduvaid palasid oma kogudest, kutsuma muuseumidesse esinema bände, lauljaid, muusikuid ning isegi laulukoore. Tartus esineb Rahvusarhiivi katusel Tartu Popi ja Roki Instituut, Tallinnas korraldab Eesti Ajaloomuuseum silent disco, Okupatsioonide Muuseumis õpetatakse 80ndatel keelatud tantsuhittide taustal inimestele diskosamme, Väätsal jalgrattamuuseumis mängitakse 1920. aastate vanu heliplaate, jne, jne. Loomulikult on kümnetel muuseumidel kavas nii õpitubasid, eriekskursioone kui tervele perele sobivaid avastamismänge.

Täpse programmiga saab tutvuda Muuseumiöö kodulehel, kus on võimalik kasutada ka kaardirakendust, kuhu kõik osalevad muuseumid on kandnud info nii toimuva kui kohale jõudmise instruktsioonide kohta – muuseumikaart teeb Muuseumiööl liikumise eriti hõlpsaks, sest töötab ka mobiilsetel seadmetel: http://muuseumioo.ee/eesti-muuseumide-kaart.

Muuseumiööd tähistatakse alati rahvusvahelisele muuseumipäevale, 18. maile kõige lähimal laupäeval. Muuseumiööd korraldavad igal aastal koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing ning ICOM Eesti. Esimesel korral oli muuseumiöö juhtlauseks "Öös on asju", 2010. aastal "Öös on lugusid", 2011. aastal "Öös on aardeid", 2012. aastal "Öös on kino", 2013. aastal "Öös on inimesi" ja 2014. aastal "Öös on tähti".

Täpsemat infot Muuseumiöö kohta saab veebilehelt www.muuseumioo.ee ja Facebookist.

Triin Männik
Muuseumiöö kommunikatsioonijuht